Këta janë kandidatët potencial të PDK-së për deputetë në legjislaturën e re

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) në zgjedhjet e 14 shkurtit ka arritur rezultate të kënaqshme. Tashmë kur janë numëruar  shumica e votave të votave për kandidatë, Indeksonline ju sjellë kandidatët potencial për deputet të Kuvendit të Kosovës.

Theksojmë se lista mund të ndryshojë, varësisht nga numri i votave nga diaspora dhe atyre me kusht.

Nëse trendi i votave mbetet i njëjtë, ky do të jetë grupi parlamentar i PDK-së për këtë legjislaturë.

Kujtojmë në këtë listë nuk janë të përfshira edhe votat nga diaspora, votat me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta.

 Këta janë kandidatët potencial nga radhët e PDK-së për deputet të Kuvendit të Kosovës:

 1. Enver Hoxhaj
 2. Uran Ismaili
 3. Bedri Hamza
 4. Mërgim Lushtaku
 5. Memli Krasniqi
 6. Ferat Shala
 7. Xhavit Haliti
 8. Abelard Tahiri
 9. Elmi Reçica
 10. Rashit Qalaj
 11. Bekim Haxhiu
 12. Hajdar Beqa
 13. Ardian Kastrati
 14. Kujtim Gashi
 15. Eliza Hoxha
 16. Blerta Deliu
 17. Ganimete Musliu
 18. Ariana Musliu-Shoshi
 19. Filloreta Fejzullahu
 20. Evgjeni Thaçi
 21. Adelina Grainca

Sipas të dhënave preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, për zgjedhjet parlamentare të mbajtura më 14 shkurt 2021, Lëvizja Vetëvendosje e udhëhequr nga Albin Kurti, fitoi rreth 48 për qind, pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës me 17.35 për qind.

E treta është radhitur Lidhja Demokratike e Kosovës me 13.18 për qind dhe në vendin e katërt është Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me 7.42 për qind.

Megjithëkëtë, ende nuk ka një datë të saktë se kur do të nisë procesi i numërimit të votave të ardhura me postë nga diaspora në Kosovë, për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, që janë mbajtur më 14 shkurt./IndeksOnline

SHPËRNDAJE